ZASADY GRY

Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia nie liczy się do pola i traktowana jest jako aut. Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety.

Serwujący serwuje aż do momentu, kiedy przegra wymianę. Wtedy serwis przejmuje jego przeciwnik.
Na początku drugiego i każdego następnego seta jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniego seta.

Trzeba zwracać uwagę aby serwis był prawidłowy i by:

 • w momencie uderzenia piłki serwujący dotykał częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, nie dotykając żadną jej częścią linii tego pola (część tej stopy może wystawać za tę linię, jeżeli jej nie dotyka),
 • serwujący uderza piłkę bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linię serwisu (środkowa linia na ścianie przedniej) i linię autu (linia górna),
 • z wyjątkiem sytuacji, w której odbierający uderza piłkę z woleja, pierwsze odbicie piłki na podłodze musi mieć miejsce w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego. Piłka nie może dotknąć ani linii krótkiej, ani linii połowy kortu.
 • Po prawidłowym serwisie, zawodnicy na zmianę uderzają piłkę do chwili, w której jednemu z nich nie udało się wykonać poprawnego uderzenia. Kiedy uderzenie jest niepoprawne to:
  • przed drugim odbiciem piłki od podłogi (zawodnik może uderzyć piłkę z woleja lub po jednym jej odbiciu od podłogi),
  • nad blachą (uderzenie w blachę lub linię nad nią jest błędem); bezpośrednio lub po odbiciu od ścian(y) bocznych i/lub ściany tylnej, bez wcześniejszego dotykania podłogi lub jakiejkolwiek części ciała czy stroju uderzającego, a także jakiejkolwiek części ciała, stroju czy rakiety przeciwnika,
  • poniżej linii autu – jeżeli piłka dotknie górnej linii kortu, jest piłką nieprawidłową.
 • W każdym secie walka toczy się do 11 punktów.
 • Punkty zdobywa się w każdej wymianie.
 • Przy stanie 10:10 aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np. 15:13).
 • Wcześniejszy, brytyjski system punktowania zakładał, że punkty są zdobywane tylko przez serwującego. Gdy odbierający wygrywał wymianę, zdobywał jedynie prawo do serwisu. Gra w tym systemie toczyła się do zdobycia przez jednego z zawodników 9 punktów.

Korty o określonych wymiarach

Squash to gra, w której dokładnie określone są nie tylko zasady, ale też wymiary i wygląd kortów.

Wielkość kortów została określona w 1920 roku. Obecnie zmienić je może jedynie Międzynarodowa Federacja Squasha. Każdy kort musi mieć 9750 mm długości i 6400 mm szerokości. Gra się w pomieszczeniu, które zamknięte jest ze wszystkich czterech stron. Każda ściana bierze udział w grze i oznaczona jest specjalnymi liniami. Podłogę najczęściej stanowi parkiet, a ścianę tylną w większości przypadków szkło.

CENTRUM REZON

ul. Kolejowa 32‎
62-064 Plewiska

REZERWACJE

Rezerwacja kortów pod numerem: 880-984-886 oraz on-line

WYDARZENIA

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Centrum Rezon